Nem arra vállalkozom, hogy megmondó emberként az ékszertervezés jövőjén filozofálgassak, viszont egy olyan eljárást és annak eredményét szeretném bemutatni, ami mindenki számára elérhető.
A nyomtató ipar az elmúlt öt évben olyan alternatív eljárásokat fejlesztett ki, ami messze túlmutat a mindenki által megszokott hagyományos sík nyomtatáson. A formatervezésben egyre másra jelennek meg azok a tervezők, akik ezzel a 3D-s nyomtatással készítik tárgyaikat. A felhasználhatósága igazán sokszínű, mert az ékszertől elkezdve, egészen a bútorgyártásig, mindent nyomtattak már. Ez utóbbira példa a Svéd Front Design által készített sketch furniture darabjai.
A Mendel Heit ékszerei, amiket ugyan ezzel a technológiával készítettek jó példa viszont arra, hogyan is nézhet ki egy modern eljárással készült ékszer. Ez nem azt jelenti, hogy kézzel és megfelelő szaktudással ne lehetne hasonlót készíteni, de így egyszerűsödik a gyártás. Az alapanyaga, rozsdamentes acél és elég rusztikus hatású, egy kicsit Borg. Voltaképpen egy olyan irány része, ami elmossa a határvonalat a tervező és egy civil között, ugyanis a shapeways.com segítségével bárki készíthet hasonlókat. Igaz a 3D-s programismeret elengedhetetlen. Egy rövid videóban be is mutatják, hogy hogyan is működik ez a folyamat.
Furcsa, hogy a technológia mennyire átalakítja az alkotó és műszaki emberek szükségességét a művészetekben. Régen egy festő, vagy grafikus volt a mértékadó, de manapság már sokkal fontosabb lett egy programozó bármely munkafolyamatban. Ebben az esetben is lassan az a helyzet alakul ki, hogy egy ékszerésznek nem is kell ismernie a nemesfém megmunkálás bonyolult eljárásait, elég egy alkalmazást megtanulnia és már készíthet is tárgyakat. Ez számomra elég sajnálatos, de ha mást nem is, egy dolgot azért elég jól megmutat, hogy érdemes elgondolkodni a művészeti oktatás tematikájáról, a hagyományos eljárások és modern technikák között.