Az építészet talán az alkotóművészet egyik leghálásabb műfaja. Amellett, hogy az egyik leginkább időtálló alkotásfajta, fontos, hogy a néző, tulajdonos igénybe is veheti. Élnek benne, körüljárják, a műalkotást beillesztik a saját életükbe. Ennél jobban nem is lehetne bevonni az embereket egy alkotásba.
A kanadai Natalie Dionne tereibe ráadásul az ember szívesen be is költözne. Általában kellemes légkörű, meleg hangulatú projektek. Folyamatosan visszatérő alapanyaga a fa, az U-ház, a Lounge-ház esetében is megjelenik. A munkái néhány elemében a skandináv egyszerűséget sugározza, az elnyúló tér több esetben is megtalálható, olyanok, amiket a Montreal-i Le Cartet és a Longe-ház esetében is láthatunk.
Az U-házról annyit érdemes tudni, hogy két funkciót is ellát. Amellett, hogy Natalaie irodája is itt kapott helyet, ez az épület szolgál a lakhelyéül is. Nagyon bejön ez a sok fa. Sajnos mivel tudom, hogy mostanában nem volna szabad ennyi fát használni, kivágni, de ettől függetlenül piszok jól mutat. Az egész olyan, mintha egy kis saját oázisod lenne. Az biztos, hogy az elmúlt napokban tapasztalt hőséget jó néhány fokkal mérsékelte volna az a gyönyörű fa, ami az udvar főlé emelkedik. Olyan kis kompakt az egész. Ami különösen kedvencem, az a garázskapus megoldás, amivel kivezetti a nappalit az udvarra. A ház eredetileg egy kis ipari épület volt, ami mellé bevásárolták még a mellette álló telket és ide bővítették ki az egészet. Az utca felé kifejezetten minimalista, bejáratként egyetlen ajtó szolgál. Ami érdekes még, hogy anyagváltással ketté lett osztva, de igazából ennek ellenére, ez talán a ház egyik legjellegtelenebb része. Talán ezért is a ház igazi gyöngyszeme az udvar és a lakrész, amiben sokkal több az izgalmas részlet.
A Longue-ház igazából olyan, mint egy horgászház, persze modernebb és tuti, hogy nem mennél be sáros gumicsizmában. Az egyik kedvenc részem a házban, az a terasz, aminek a burkolata bevezet a nappaliba. Az már külön jó, hogy ebből kettő is van. Az egyik, a lakás bejárata előtt, míg a másik a végében található. Olyan mintha előre elkészített elemekből takták volna össze. Az erdőben ráadásul, ebben az organikus környezetben különösen jól mutat ez a mesterséges téglatest. A ház nappalija egyetlen hosszú légtér, ami körbe üveg borítást kapott, emiatt iszonyat világos. Igaz én ezekben a lakásokban nagyon kényelmetlenül érezném magam, de exhibicionistább emberek biztosan konfrortosabban éreznék magukat. Kicsit olyan hatása van, mintha hajón laknál, mert a ház nem túl széles, ellenben, ahogy a neve is mutatja hosszú.
Nézzétek meg Natalie Dionne többi tervét is, mert mindegyikben van valami érdekes. Habár munkái sok hasonlóságot mutatnak, ennek ellenére jó arányban kombinálja a rá jellemző motívumokat.
Az U-ház
A Hosszú-ház